Z czego wykonać meble kuchenne?

Płyta meblowa to doskonały materiał do tworzenia mebli. Może też przydać się podczas wykonywania mebli kuchenne, które są bardzo wymagającymi produktami. Szafki są jedną z najbardziej integralnych części kuchni. W końcu potrzebujesz miejsca do przechowywania! Ale szafki odgrywają również kluczową rolę w estetyce i organizacji przestrzeni kuchennej, a wybór odpowiednich materiałów do ich wykonania jest jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć podczas przebudowy kuchni.

Szafki kuchenne są zazwyczaj wykonane z drewna i materiałów drewnopodobnych. Może to być cokolwiek od twardego drewna i sklejki do płyt wiórowych i pilśniowych. To, czy wybierzesz lite drewno czy materiały drewnopochodne, zależy w dużej mierze od budżetu i osobistych preferencji. Jednak nie wszystkie szafki kuchenne są wykonane wyłącznie z drewna. W zależności od atmosfery i estetyki, jaką chcesz osiągnąć, możesz zdecydować się też na szafki szklane.

Prawdopodobnie najtrwalszy materiał na szafki kuchenne, drewno twarde to drewno lite. Niektóre gatunki twardego drewna, takie jak hikora lub klon, będą odporne na zadrapania i wgniecenia bardziej niż gatunki miękkiego drewna, takie jak orzech i mahoń. Jednak te pierwsze będą droższe ze względu na trwałość i ogólną jakość.

Wiśnia to krajowe drewno twarde o skomplikowanym rysunku słojów i ciepłym, bogatym kolorze. Jest to obecnie modny materiał dla tych, którzy szukają eleganckiej, bogatej i ciepłej atmosfery w kuchni. Inne dostępne rodzaje drewna twardego to brzoza, buk, dąb, mahoń i drewno tekowe. Chociaż szafki z twardego drewna są zazwyczaj najbardziej trwałe spośród materiałów konstrukcyjnych szafek, często wiążą się z wysokimi kosztami.

Kolejnym rodzajem drewna litego jest sklejka – drewno klejone i klejone warstwowo, pokryte fornirem z drewna twardego. Należy jednak pamiętać, że istnieją różne klasy sklejki. Sklejka klasy A jest nieco tańsza od klasy AA, a klasy B, C, D i E będą tańsze. Cztery najniższe klasy będą miały niższą jakość.

Płyta pilśniowa zyskała reputację wśród konsumentów jako bardziej ekonomiczny materiał do produkcji szafek, głównie dzięki zastosowaniu w meblach i szafkach z IKEA i sklepów wielkopowierzchniowych. Jest ona wykonana z włókien pochodzących z recyklingu, żywicy i wosku, sprasowanych razem pod wysokim ciśnieniem. Zapewnia dobrą wytrzymałość i ma gładką powierzchnię, dzięki czemu doskonale nadaje się do malowania. Jednak płyta pilśniowa nie jest tak wytrzymała jak sklejka i twarde drewno, a ponadto jest podatna na uszkodzenia spowodowane wilgocią.

Jeśli chodzi o najdrobniejsze szczegóły, sklejka i twarde drewno cieszą się najlepszą reputacją, jeśli chodzi o szafki wysokiej jakości. Ich trwałość i walory estetyczne są często niezrównane w porównaniu materiałów do produkcji szafek kuchennych. Jednak z tych właśnie powodów są one również droższe niż inne nowoczesne materiały do produkcji szafek kuchennych.

Podobnie jak płyta wiórowa, płyta pilśniowa jest materiałem, który należy traktować co najmniej ostrożnie. Chociaż jest ona gęstsza od płyty wiórowej, nadal jest wykonana z mieszaniny materiałów nadających się do recyklingu. Podobnie jak płyta wiórowa, płyta pilśniowa nie trzyma się dobrze śrub i jest podatna na uszkodzenia spowodowane przez wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *